Systémy hlavního a skupinového klíče

Systémy hlavního a skupinového klíče Kaba a Gege představují pokračování systému hlavního klíče. Skupinový klíč (SK) odemyká všechny vložky jemu podřízené skupiny (např. 1. poschodí). Hlavní klíč (HK) odemyká všechny vložky. Dojde-li k rozšíření systémů hlavního a skupinového klíče z důvodu velkého počtu skupin a nebo se některé skupiny rozdělí na další podskupiny, mluvíme o systému generálního hlavního klíče (GHK). V takovém případě budou skupinové klíče (SK) podřízené hlavním klíčům (HK) a hlavní klíče generálnímu klíči. Je možnost, aby byly všechny vložky všech skupin odemykány generálním hlavním klíčem (GHK).

Systémy hlavního klíče Kaba a Gege

U jednoduchého systému hlavního klíče odemyká hlavní klíč (HK) všechny vložky. K jednotlivým klíčům přiřazené vlastní klíče (VK) odemykají jednu jedinou vložku. Využití systému hlavního klíče je v první řadě u kanceláří, penzionů, lázní a šaten a malých podniků, přičemž vedoucí nebo ředitel příp. i hasiči vlastní hlavní klíč (HK). Ostatní pracovníci obdrží jen jim přiřazený vlastní klíč (VK).

Systémy s centrálním klíčem Kaba a Gege

Systém centrálního klíče sestává z vícero vložek. K němu příslušné klíče odemykají jedny nebo více společně používaných dveří (centrálně uzamykaná vložka). Každý vlastník bytu odemyká svým vlastním klíčem (VK) kromě svých bytových dveří, které samozřejmě žádný jiný klíč neodemyká, i všechny společné dveře (centrálně uzamykaná vložka) uzamykacího systému, např. místnost na odpadky, sklep, parkovací prostory a domovní dveře. U systémů centrálního klíče mohou být samozřejmě i poštovní schránky, sklepy nebo jednotlivé boxy společných garáží přiřazeny k bytovým klíčům. Tyto typy uzamykacích systémů nacházejí uplatnění u vícebytových rodinných domů nebo bytovek.

Optimalizováno pro Google Chrome 27.0, Opera 12.12, Mozilla Firefox 14.0, a novější...